Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Wypoczynek w pobliżu Warszawy

Piękno jest tak blisko! Tak można zwrócić się do warszawiaków, którzy masowo nawiedzają Tatry i Bałtyk, a omijają pełne atrakcji Mazowsze. A w rzeczy samej jest tam wiele do zobaczenia!
Zaraz na zachód od Warszawy znajduje się Kampinoski Park Narodowy, ogromny rezerwat przyrody.

Nie ociągaj się - naciśnij ten link podlasie turystyka i ciesz się zawartymi tam nowymi postami. Na pewno poszerzą one Twą znajomość rzeczy na ten temat.

Włócząc się po tamtejszych leśnych gęstwinach, można podziwiać dziką faunę i florę. Wypada zahaczyć o cmentarz w Palmirach, leżących w centrum Puszczy, gdzie podczas II Wojny Światowej hitlerowcy zamordowali elitę naszego narodu. Ważnym punktem wycieczki powinna być też wizyta w Żelazowej Woli, miejscowości narodzin Fryderyka Szopena. Jadąc dalej w kierunku zachodnim, dotrzemy do Płocka. Tu są wyjątkowo ważne zabytki Mazowsza, w tym katedra, w której leżą książęta piastowscy. Rekomenduje się też wybranie się w rejon Zespółu Nadpilicznych parków Krajobrazowych, przez który malowniczo wije się Pilica oferująca spływy kajakowe Pilicą.

Zobacz również

Czym poruszać się po aglomeracji krakowskiej i sąsiedztwie?

Busy Kraków
Kraków, dawna stolica Polski, jest jedynym z najbardziej dziejowych miast , o ponad tysiącletniej historii, z wieloma zabytkami oraz zamkiem królewskim na Wawelu, wprawia w zachwyt nie tylko lokalnych wojażerów ale i zagranicznych. Zanim jednak wybierzemy się na zwiedzanie Krakowa i okolic, warto zastanowić się, jak przemieszczać się w wybrane przez nas lokalizacje oraz jaki środek lokomocji wybrać. Najlepiej wybrać busy Kraków.


W północnej części Mazowsza jest położonych kilka miejsc wartych odwiedzin. Nade wszystko Ostrołęka, ważny ośrodek kultury kurpiowskiej. Istnieje tu mocno rozwinięta agroturystyka. Jeśli interesuje kogoś agroturystyka Mazowieckie znane jest z gościnności miejscowych. Region znany jest też z imprez folklorystycznych, w czasie których podziwia się bliżej kulturę Kurpiów. Blisko leżą Opinogóra, goszcząca muzeum Romantyzmu w zabytkowym pałacyku Krasińskich i Pułtusk, określany Wenecją Mazowsza.

Na południe od Warszawy leży Radom, miasto mimo pozorów ani trochę nie nudne. Do obejrzenia jest tu trochę zabytków, np. świątynia św. Wacława czy ponad tysiącletnie ślady Grodziska Piotrówka. Objeżdżając południowe Mazowsze, obowiązkowo trzeba odwiedzić Czarnolas Jana Kochanowskiego i zjawiskową Iłżę. W niej regularnie organizuje się turnieje rycerskie.

I na koniec kierunek wschodni. Tu znajdują się Siedlce, z klasycystycznym Pałacem Ogińskich i wspaniałym parkiem miejskim. Zaraz obok trafimy na Węgrów, gdzie zafascynować wszystkich powinno słynne zwierciadło Twardowskiego, do obejrzenia na tyle kościoła Wniebowzięcia NMP.
2019/12/08