Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Wypoczynek w pobliżu Warszawy

Piękno jest tak blisko! Tak można zwrócić się do warszawiaków, którzy masowo nawiedzają Tatry i Bałtyk, a omijają pełne atrakcji Mazowsze. A w rzeczy samej jest tam wiele do zobaczenia!


Zaraz na zachód od Warszawy znajduje się Kampinoski Park Narodowy, ogromny rezerwat przyrody.

Nie ociągaj się - naciśnij ten link podlasie turystyka i ciesz się zawartymi tam nowymi postami. Na pewno poszerzą one Twą znajomość rzeczy na ten temat.

Włócząc się po tamtejszych leśnych gęstwinach, można podziwiać dziką faunę i florę. Wypada zahaczyć o cmentarz w Palmirach, leżących w centrum Puszczy, gdzie podczas II Wojny Światowej hitlerowcy zamordowali elitę naszego narodu. Ważnym punktem wycieczki powinna być też wizyta w Żelazowej Woli, miejscowości narodzin Fryderyka Szopena. Jadąc dalej w kierunku zachodnim, dotrzemy do Płocka. Tu są wyjątkowo ważne zabytki Mazowsza, w tym katedra, w której leżą książęta piastowscy. Rekomenduje się też wybranie się w rejon Zespółu Nadpilicznych parków Krajobrazowych, przez który malowniczo wije się Pilica oferująca spływy kajakowe Pilicą.

W północnej części Mazowsza jest położonych kilka miejsc wartych odwiedzin. Nade wszystko Ostrołęka, ważny ośrodek kultury kurpiowskiej. Istnieje tu mocno rozwinięta agroturystyka. Jeśli interesuje kogoś agroturystyka Mazowieckie znane jest z gościnności miejscowych. Region znany jest też z imprez folklorystycznych, w czasie których podziwia się bliżej kulturę Kurpiów. Blisko leżą Opinogóra, goszcząca muzeum Romantyzmu w zabytkowym pałacyku Krasińskich i Pułtusk, określany Wenecją Mazowsza.

Na południe od Warszawy leży Radom, miasto mimo pozorów ani trochę nie nudne. Do obejrzenia jest tu trochę zabytków, np. świątynia (florysta.net < naciśnij to łącze) św. Wacława czy ponad tysiącletnie ślady Grodziska Piotrówka. Objeżdżając południowe Mazowsze, obowiązkowo trzeba odwiedzić Czarnolas Jana Kochanowskiego i zjawiskową Iłżę. W niej regularnie organizuje się turnieje rycerskie.

I na koniec kierunek wschodni. Tu znajdują się Siedlce, z klasycystycznym Pałacem Ogińskich i wspaniałym parkiem miejskim. Zaraz obok trafimy na Węgrów, gdzie zafascynować wszystkich powinno słynne zwierciadło Twardowskiego, do obejrzenia na tyle kościoła Wniebowzięcia NMP.
2019/08/11