Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Jak wybrać porządne buty?

Jeśli naszym hobby jest wędrowanie po górskich szlakach, wspinaczka oraz przy okazji przykładowo eksplorowanie jaskiń musimy mieć odpowiednio dopasowany sprzęt, który zapewni nam komfort i poczucie bezpieczeństwa w czasie wypraw. Każdy porządny sklep turystyczny ma takie wyposażenie w swoich katalogach jak chociażby buty do wspinaczki ściankowej. Ostatnio za często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o turystach, którzy tracą życie na szlakach, ponieważ wybierają się na wędrówki bez przygotowania. To właśnie brak solidnego przygotowania planu wycieczki górskiej jest częstą przyczyną tragedii.

Piękne góry
Bo jak w inny sposób nazwać wybieranie się w wysokie góry w sportowych adidasach, które nie utrzymują stopy w odpowiedniej pozycji i nie mają absolutnie przyczepności na skale. Albo, co zwykle zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wtedy pojedynczy mokry kamień i wypadek gotowy. W najlepszym razie skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszej sytuacji upadek w przepaść. A jak nazwać kogoś kto wybiera się w góry bez mapy, wchodzi na szlak nie wiedząc jak przebiega i którędy wrócić? Albo osoby, które idą na przechadzkę do jaskini bez latarki czołowej, bez kasku i nie zdając sobie sprawy, że trzeba się tam poczołgać i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie umieją czytać oznaczeń szlaku? To nie są bajki i to nie są jednostkowe przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeżeli twoją pasją są góry przygotuj się do wyprawy odpowiednio.

Najlepiej mieć jeden sprawdzony sklep górski. Taki, w którym pracują pasjonaci i fachowcy, którzy pomogą dobrać odpowiednio ekwipunek. Dobrze jest najpierw odwiedzić parę miejsc, możemy także poczytać opinie w Internecie. Łatwo trafić na te strony, wystarczy jedynie fraza "dobre buty na ściankę 2012" wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrzyć, musimy pomyśleć w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyjściu w góry. Poniżej podstawowa lista górskiego podróżnika!

Pierwsza rzecz – buty.

Istotnie fascynuje Cię omawiana kwestia? Skoro tak, to poza tym zobacz treść na witrynie, którą przeczytasz w podobnym serwisie!

Dobrze dopasowane, wygodne i wysokiej jakości. Mogą być pół rozmiaru większe niż te, które nosimy na co dzień, po wielokilometrowych wędrówkach stopy często puchną, a obuwie nie powinno nawet wtedy uciskać. Oczywiście buty nie mogą być za luźne, bo wtedy mamy gwarantowane skręcenie kostki na pierwszym lepszym kamieniu. Pamiętajmy, że nie ma butów do wszystkiego. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po lodzie. Jeśli przewidujemy wędrówki zimowe pamiętajmy by kupić raki - następna strona - turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. Gdy chcemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego stworzone. Turystyczne do wspinaczki nie będą odpowiednie.

Zobacz również

Najlepszy sklep turystyczny w mieście

Zdjęcie tatr
Jeśli naszą pasją jest chodzenie po górach, wspinaczka także przy okazji na przykład zwiedzanie jaskiń musimy posiadać odpowiednio dopasowany sprzęt, który zapewni nam wygodę i bezpieczeństwo w czasie wypraw. Każdy dobry sklep turystyczny ma takie wyposażenie w swoich katalogach. Często, o wiele za często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy giną na szlakach, gdyż wybierają się na wędrówki bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.


Jeśli planujemy się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu. Tak po prawdzie, jeśli mamy buty do wspinaczki nie musimy nabywać dodatkowej pary. Jeśli te, które mamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to wspaniale. Dobre buty na ściankę sprawdzą się też w skałach. Oczywiście, nikt nam nie broni sprawić sobie kolejną parę. Być może do wspinaczki skałkowej bardziej odpowiednie będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz odwrotnie, bardziej miękkie. To wszystko jest zależne od osobistych preferencji. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Kiedy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "dobre buty na ściankę 2012" na pewno znajdziemy najnowsze propozycje.
Podpatrzone na: buty-turystyczne.pl
Redaktor: Katarzyna Król
2019/01/25