Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Które przyrodnicze atrakcje Pienin warto zobaczyć na własne oczy?

Pieniny to wspaniały masyw skalny w rejonie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad 500 km na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, toteż wziąć ten obszar pod uwagę decydując się na wypoczynek w górach!

szczawnica domki
Dolina Dunajca to jeden z najcudowniejszych zakątków w Polsce. Malowniczo kręta rzeka wcięła się dogłębnie w skały tworząc przełom, którego widok jest nie do opisania. Na odcinku dwóch i pół kilometra w linii prostej rzeka tworzy siedem zakrętów, osiągając tym samym 9 km długości. Ściany skalne unoszą się ponad rzeką na wysokość od 300 do 500 m..

Największą atrakcją powiązaną z Dunajcem jest spływ tratwą, z którego można skorzystać od pierwszego kwietnia do 31 października, od ponad 165 lat. Tratwy ruszają z przystani flisackiej w Kątach, by odbyć 15-kilometrową podróż. Spływ trwa około 3 godzin, a powrót do przystani następuje autokarem lub trasą widokową prowadzącą po polskiej stronie Pienin. Ciekawym elementem pejzażu jest Jezioro hotel z plażą nad jeziorem Czorsztyńskie, które powstało w skutek budowy zapory na Dunajcu. Na początku przedsięwzięcie budziło bardzo dużo kontrowersji, niemniej jednak z czasem jezioro wraz z cudowną okolicą stało się jednym z najbardziej uroczych zakątków w tej części kraju.

Najcenniejszym przyrodniczo elementem Pienin jest Pieniński Park Narodowy. Oprócz wspomnianego wspaniałego przełomowego odcinka Dunajca i fantastycznej rozmaitości rzeźby urwisk skalnych, Park chroni także cenne rośliny i zwierzęta. Rosną tu między innymi endemiczne i reliktowe gatunki roślin: mniszek pieniński i pszonak pieniński. W Parku przeważają lasy bukowo – jodłowe, a gołe skały obrastają reliktowe laski sosnowe. Zachwycającym elementem krajobrazu są również ukwiecone górskie łąki, wykorzystywane od wieków, jako pastwiska dla owiec. Na pienińskich łąkach stwierdzono występowanie około 30 gatunków storczyków. Doskonale się tu czują wszelkiego typu owady i motyle (ok. 1600 gatunków) – odnotowano występowanie niepylaka apollo, mieniaka tęczowca, pazia królowej czy pazia żeglarza. Ścisłą ochroną objęto m.in. traszkę, salamandrę plamistą i żmiję zygzakowatą. Pośród ssaków przeważają głównie gryzonie i 17 gatunków nietoperzy. Rzadkim, występującym tu ptakiem jest pomurnik.

Do największych pienińskich szczytów zaliczamy przede wszystkim Trzy Korony (dziewięćset osiemdziesiąt dwa metry nad poziomem morza). Trzeba też wejść na Sokolicę (siedemset czterdzieści siedem metrów nad poziomem morza) na którą wiedzie szlak określany Sokolą Percią i Czertezik (siedemset siedemdziesiąt cztery metry nad poziomem morza), skąd roztaczają się niezapomniane widoki na Pieniny i leżącą trzysta metrów niżej wstęgę Dunajca. W górach przygotowano także liczne tarasy ze znakomitą panoramą na rzeczny kanion.

Zobacz również

Super podróż w Bory Tucholskie

Jezioro, Bory Tucholskie
Tajemnica wyjątkowej w skali kraju czystości, jaką charakteryzują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Obszar tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego wspaniałe miejsce na urlop 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a rzadkie gatunki roślin i porostów miały korzystne warunki do rozwoju.


W regionie nie brakuje też wartościowych obiektów kultury materialnej. Należą do nich ruiny Zamku Królewskiego w Czorsztynie wybudowanego w IV w. Należy także zobaczyć Zamek Horvathów w Niedzicy, wznoszący się na wapiennym wzgórzu górującym nad Jeziorem Czorsztyńskim. Budowlę wzniesiono w XIV w. jako twierdzę strzegącą dawnej północnej granicy Węgier. Do najsłynniejszych pienińskich uzdrowisk należą Krościenko i Szczawnica. Obfitują one w źródła leczniczych wód mineralnych i oferują odpowiednio wyposażoną bazę zabiegową.

Pośród zabytków sakralnych trzeba wyróżnić kościół w Grywałdzie, dawną cerkiew grekokatolicką w Jaworkach z tysiąc siedemset dziewięćdziesiątego ósmego roku i drewnianą cerkiew w Powroźniku. Uwagę skupiają również zabytkowe, drewniane kościoły: w Dębnie z XV w. , Łopusznej z XV w. gdzie znajduje się niesamowicie cenny tryptyk oraz Trybsze w którym na jednej ze ścian namalowano scenę Sądu Ostatecznego uważaną za najstarszą, zachowaną namalowaną panoramę Tatr. Trzeba wybrać się też na słowacką część Pienin, gdzie wznosi się niesamowity, XIV-wieczny kompleks klasztorny kartuzów w Czerwonym Klasztorze (obecnie pod opieką kamedułów) oraz zamek w Starej Lubovli.

*** Kompletną ofertę na odpoczynek 2015 w Pieninach można znaleźć w serwisie albo klikając na poniższe linki: - noclegi pieniny - tanie kwatery w górach - domki w górach - pokoje gościnne w górach
2022/08/07