Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Urlop poza miastem

Organizując urlop albo eskapadę na sobotę i niedzielę, warto wziąć pod uwagę wycieczkę w okolicę Pilicy. rzeka ta to jeden z dopływów Wisły, wijący się przez województwa łódzkie, śląskie, świętokrzyskie i mazowieckie. Odwiedzając ten rejon opłaca się zostawić samochody i wsiąść na dwa kółka lub kajaki. Pilica jest długa na ponad 300 kilometrów i na dużej części jej biegu idealnie nadaje się na spływy, a wielkie obszary parków krajobrazowych zapraszają do rowerowych przejażdżek.


Pilica zjawiskowo płynie przez Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, znakomite miejsce dla fanów dzikiej natury. Składa się on z trzech części – Przedborskiego, Sulejowskiego i Spalskiego Parku Krajobrazowego. Ten pierwszy znajduje się na rubieży województw świętokrzyskiego i łódzkiego. Słynie z puszcz pełnych dzikiej fauny i całego mnóstwa flory pod ochroną. W jego rejonie biegnie szlak Rekreacyjny rzeki Pilicy, ciągnący się od Piotrkowa Trybunalskiego aż do Krzętowa - -> sprawdź o spływach kajakowych. Szlak przecina też Sulejowski Park Krajobrazowy, leżący na terenie łódzkiego. W nim znajduje się Zbiornik Sulejowski, perfekcyjny na wypoczynek na rowerach wodnych. I ostatni jest Spalski Park Krajobrazowy, który obok wspaniałej dzikiej przyrody, zawiera liczne dzieła ludzkiej ręki. W Inowłodzi napotkamy pozostałości fortecy z Średniowiecza, a w Studziannej zwiedzimy gotycki zespół budynków zakonnych Filipinów. Cała okolica usiana jest zabytkowymi zabudowaniami gospodarczymi.

Nad Pilicą wytyczonych jest kilka tras, na które poleca się zabrać kajaki. Warka – Białobrzegi, Warka – Przybyszew, Maluszyn – Chałupy i Chałupy – Łęg Ręczyńskich należą do najbardziej malowniczych spływów, jakie ma Pilica. Spływ tą rzeką jest łatwy i jest odpowiedni dla każdego członka rodziny - zobacz tu.

Czy znasz już tak świeży wpis? Zobaczysz tam faktycznie dużą ilość użytecznych wiadomości na ciekawy dla Ciebie temat. Zobacz a nie pożałujesz!

Proponowane są zwykle wycieczki weekendowe ze spaniem po drodze, ale rekomenduje się również spędzenie urlopu, płynąc przez wszystkie trzy złączone parki krajobrazowe.
2022/05/04