Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Kąty Rybackie - plan na rodzinne wakacje nad morzem Bałtyckim

Kąty Rybackie to malutka, nadmorska wieś rybacka, znajdująca się w gminie Rewal. Teren ten mieści się w propozycjach wakacyjnych, jako Wybrzeże Rewalskie. Do najogromniejszych atrakcji miejscowości należy piaszczysta plaża, wysoki klif w jednej z zatok, a także latarnia morska.

Latarnia Morska zlokalizowana jest na wysokim, klifowym brzegu. Latarnia działa od grudnia 1866 r. i osiąga wysokość czterdziestu pięciu metrów. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania, dzięki czemu z jego tarasu widokowego ma się szansę do oglądania cudownej panoramy Wybrzeża Rewalskiego.

Zobacz również

Jantar - i niesamowita tajemnica Bursztynowego Szlaku

dzieci
Jantar to wieś letniskowa mieszcząca się w województwie pomorskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Nazwa wsi nie bez powodu odnosi się do jednego z najogromniejszych bałtyckich skarbów, gdyż leży ona na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego. Z tego także powodu, rokrocznie jest organizowany tu finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.


Cały zespół latarni morskiej z przylegającym do niej ogrodem, domem latarników i dwoma budynkami gospodarczymi został wpisany do spisu zabytków. Podczas urlopu w Kątach Rybackicj warto wybrać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego znajdującego się w willi z lat 30 XX w., przy alei Bursztynowej. Tutejsza ekspozycja prezentuje specyfikę pracy rybaków a także elementy kultury pomorskiej. Uwagę przyciągają także umieszczone na zewnątrz willi kutry rybackie, będące darem od okolicznych rybaków. W muzeum, poza wystawy stałej, organizowane są również ekspozycje czasowe o różnej tematyce, między innymi historia mody i zwyczajów plażowych, rybactwo bałtyckie, piaski wybrzeży świata, ryby akwariowe i sprzęt rybacki, fotografia z lotu ptaka, czy też akwarele prezentujące atrakcje gminy. W Katach Rybackich mieści się także stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przez którą w okresie letnim przemierza kolejka wąskotorowa tzw. ciuchcia Retro, pokonująca trasę z Gryfic do Trzęsacza, Rewala, Śliwina, Pogorzelicy i naturalnie Kątów Rybackich. Jest to tylko 22% ze wszystkich linii poprzedniej Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która w przeszłości miała poważne znaczenie transportowo – gospodarcze. Do innych ciekawych zabytków należą dawne zagrody i kamieniczki rybackie z osiemnastego i XIX wieku z ozdobnymi bramami wjazdowymi, znajdujące się w starszej części wsi.

Podstawową atrakcję Kątów Rybackich stanowi tutejsza szeroka, piaszczysta plaża. Jest ona bardzo dobrze przygotowana dla turystów, są tutaj ratownicy, dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki i zjeżdżalnie. Podczas odpoczynku na plaży można obserwować też pracę rybaków, którzy korzystają z miejscowej przystani morskiej. Jest to także niepowtarzalna okazja do kupienia dopiero co wyłowionych ryb. Znanym bywalcem okolic latarni morskiej jest foka Depka, która stała się prawie symbolem miasta i ciągłym obiektem zainteresowania turystów.

Przez Katy Rybackie przebiegają dwa słynne szlaki turystyczne: Szlak Liwiej Łuży i Szlak Nadmorski im. dr Czesława Piskorskiego. Jezioro Liwia Łuża otoczone jest ochroną pod postacią faunistycznego rezerwatu przyrody.

Jeśli rzuciłeś okiem na opublikowane w tym miejscu teksty, to oprócz tego zerknij na opracowanie (https://naturalhotel.pl/restauracja-na-wyspie), które także prawdopodobnie przykuje Twoją uwagę.

Do najcenniejszych elementów tutejszej przyrody jest ekosystem niegłębokiego, lagunowego jeziora, siedliska unikatowych gatunków roślin szczególnie słonolubnych, a także gniazdujące tu ptaki wodno – błotne. Ochrona ścisła dotyczy 162,52 ha wód przybrzeżnych, powierzchni jeziora z największą ilością "wysp" stworzonych przez szuwary oczeretowe z olsami i szuwarami trzcinowymi. W rezerwacie można spotkać m.in. następujące gatunki ptaków: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa, błotniak stawowy, żuraw i bardzo dużo innych.

Do niezwykle interesujących imprez które są organizowane w Katach rybackich należą: Guide Tour 2008 Rewal- Trzebiatów- Międzyzdroje, Wielka Majówka w Gminie Rewal, Siatkarska Majówka, Regionalne Zawody w Skokach Przez Przeszkody, Mistrzostwa Polski Lekarzy w Siatkówce Plażowej, Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn, Nadmorski Zlot VW Garbusów, Bałtycki Turniej Tenisowy Aktorów i Artystów "Baltic Cup", Bieg Śniadaniowy, Zlot Motocykli i Festiwal Indii.

***
Kompletną ofertę na odpoczynek dwa tysiące czternaście w Kątach Rybackich można wyszukać w serwisie albo klikając na niżej zamieszczone linki:
- pokoje gościnne Kąty Rybackie (przejdź do serwisu)
- wypoczynek Kąty Rybackie
- Niechorze kwatery
2022/01/29