Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Kąty Rybackie - plan na rodzinne wakacje nad morzem Bałtyckim

Kąty Rybackie to malutka, nadmorska wieś rybacka, znajdująca się w gminie Rewal. Teren ten mieści się w propozycjach wakacyjnych, jako Wybrzeże Rewalskie. Do najogromniejszych atrakcji miejscowości należy piaszczysta plaża, wysoki klif w jednej z zatok, a także latarnia morska.

Latarnia Morska zlokalizowana jest na wysokim, klifowym brzegu. Latarnia działa od grudnia 1866 r. i osiąga wysokość czterdziestu pięciu metrów. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania, dzięki czemu z jego tarasu widokowego ma się szansę do oglądania cudownej panoramy Wybrzeża Rewalskiego.

Zobacz również

Jantar - i niesamowita tajemnica Bursztynowego Szlaku

dzieci
Jantar to wieś letniskowa znajdująca się w województwie pomorskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Nazwa wsi nie bez powodu odnosi się do jednego z największych bałtyckich skarbów, albowiem znajduje się ona na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego. Z tego też powodu, każdego roku odbywa się tutaj finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.


Cały zespół latarni morskiej z przylegającym do niej ogrodem, domem latarników i dwoma budynkami gospodarczymi został wpisany do spisu zabytków. Podczas urlopu w Kątach Rybackicj warto wybrać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego znajdującego się w willi z lat 30 XX w., przy alei Bursztynowej. Tutejsza ekspozycja prezentuje specyfikę pracy rybaków a także elementy kultury pomorskiej. Uwagę przyciągają także umieszczone na zewnątrz willi kutry rybackie, będące darem od okolicznych rybaków. W muzeum, poza wystawy stałej, organizowane są również ekspozycje czasowe o różnej tematyce, między innymi historia mody i zwyczajów plażowych, rybactwo bałtyckie, piaski wybrzeży świata, ryby akwariowe i sprzęt rybacki, fotografia z lotu ptaka, czy też akwarele prezentujące atrakcje gminy. W Katach Rybackich mieści się także stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przez którą w okresie letnim przemierza kolejka wąskotorowa tzw. ciuchcia Retro, pokonująca trasę z Gryfic do Trzęsacza, Rewala, Śliwina, Pogorzelicy i naturalnie Kątów Rybackich. Jest to tylko 22% ze wszystkich linii poprzedniej Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która w przeszłości miała poważne znaczenie transportowo – gospodarcze. Do innych ciekawych zabytków należą dawne zagrody i kamieniczki rybackie z osiemnastego i XIX wieku z ozdobnymi bramami wjazdowymi, znajdujące się w starszej części wsi.

Podstawową atrakcję Kątów Rybackich stanowi tutejsza szeroka, piaszczysta plaża. Jest ona bardzo dobrze przygotowana dla turystów, są tutaj ratownicy, dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki i zjeżdżalnie. Podczas odpoczynku na plaży można obserwować też pracę rybaków, którzy korzystają z miejscowej przystani morskiej. Jest to także niepowtarzalna okazja do kupienia dopiero co wyłowionych ryb. Znanym bywalcem okolic latarni morskiej jest foka Depka, która stała się prawie symbolem miasta i ciągłym obiektem zainteresowania turystów.

Przez Katy Rybackie przebiegają dwa słynne szlaki turystyczne: Szlak Liwiej Łuży i Szlak Nadmorski im. dr Czesława Piskorskiego. Jezioro Liwia Łuża otoczone jest ochroną pod postacią faunistycznego rezerwatu przyrody. Do najcenniejszych elementów tutejszej przyrody jest ekosystem niegłębokiego, lagunowego jeziora, siedliska unikatowych gatunków roślin szczególnie słonolubnych, a także gniazdujące tu ptaki wodno – błotne. Ochrona ścisła dotyczy 162,52 ha wód przybrzeżnych, powierzchni jeziora z największą ilością "wysp" stworzonych przez szuwary oczeretowe z olsami i szuwarami trzcinowymi. W rezerwacie można spotkać m.in.

Ten tekst Ci się spodobał? Więc odwiedź serwis www (http://pensjonaty-bieszczady.pl/), który zawiera zbliżone informacje na prezentowany wątek - one również będą wciągające.

następujące gatunki ptaków: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa, błotniak stawowy, żuraw i bardzo dużo innych.

Do niezwykle interesujących imprez które są organizowane w Katach rybackich należą: Guide Tour 2008 Rewal- Trzebiatów- Międzyzdroje, Wielka Majówka w Gminie Rewal, Siatkarska Majówka, Regionalne Zawody w Skokach Przez Przeszkody, Mistrzostwa Polski Lekarzy w Siatkówce Plażowej, Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn, Nadmorski Zlot VW Garbusów, Bałtycki Turniej Tenisowy Aktorów i Artystów "Baltic Cup", Bieg Śniadaniowy, Zlot Motocykli i Festiwal Indii.

***
Kompletną ofertę na odpoczynek dwa tysiące czternaście w Kątach Rybackich można wyszukać w serwisie albo klikając na niżej zamieszczone linki:
- pokoje gościnne Kąty Rybackie (przejdź do serwisu)
- wypoczynek Kąty Rybackie
- Niechorze kwatery
2020/09/07