Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Roztocze - wspaniałe tereny na rodzinny wypoczynek

Roztocze to region położony na pograniczu Polski i Ukrainy i cechujący się wyjątkowo urozmaiconą rzeźbą terenu. Znakomicie współgrają tutaj ze sobą łagodne wzniesienia, wspaniałe parowy i jary, cudowne rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Wśród urokliwego krajobrazu wspaniale prezentują się zabytki będące pamiątką po mieszkających tu dawniej przedstawicielach różnych kultur.

domki letniskowe do wynajęcia w Bieszczadach
Stolicą Roztocza jest Zamość, nazywany perłą renesansu. Ze względu na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najatrakcyjniejszych miejskich obiektów zaliczyć można: XVII-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i słynnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z szesnastego wieku oraz Arsenał.

Najcenniejsze przyrodniczo obszary mieszczą się w środkowej części rejonu. Zostały one objęte ochroną pod postacią Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zalążkiem Parku był zwierzyniec utworzony w 1593 r. przez kanclerza Jana Zamoyskiego – popularnego wielbiciela zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec - w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał na skutek przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się również staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół świętego Jana Nepomucena (1947 r.).

Nie zwlekaj! odwiedź nasz news i powiedz o nim wszystkim. Wszyscy odniesiecie korzyść! To ważne, aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy.

Nieopodal Zwierzyńca znajduje się ciekawa atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one ważną ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu około 80 gatunków ptaków oraz wiele unikatowych gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to także miejsce, gdzie swój dom odnalazły koniki polskie – rasa powstała w wyniku krzyżówki tarpana z koniem domowym. Entuzjaści cudownych pejzaży muszą udać się na Bukowa Górę, skąd roztacza się przepiękny krajobraz złożony z różnokolorowych pasów pól uprawnych.

Zobacz również

Które przyrodnicze atrakcje Pienin warto zobaczyć na własne oczy?

Pieniny, góry
Pieniny to piękny masyw skalny w rejonie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad 500 km na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, w związku z tym wziąć ten obszar pod uwagę organizując wczasy w górach!


Wyjątkowo interesującym i urokliwym zakamarkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca współcześnie Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest szczególnie interesujące w czerwcu, gdy odbywają się w nim różnorodnego rodzaju imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

Ważnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze znajdujące się na obszarze Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W 1944 r. odbyła się tutaj największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego wydarzenia stworzono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

Znany każdemu z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn wyróżnia się urokliwym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz. Nie mogło tu oczywiście zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety wciąż brzmi w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najcenniejszych tutejszych zabytków należą szesnastowieczna cerkiew i siedemnastowieczna renesansowa synagoga. Warto wspomnieć,że w okolicach miasteczka stworzono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tak zwanym „Piekiełku” występuje mnóstwo wspaniałych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega śliczny szlak rowerowy podczas przemierzania, którego, można kompletnie poznać wdzięk okolicy.

Znaczną atrakcją przyrodniczą jest też rezerwat Szum, na obszarze, którego mieści się dolina potoku Szum z pięknymi wodospadami określanymi szumami. Przy okazji trzeba wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z osiemnastego wieku Godny uwagi jest także Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Mnóstwo dzieł miejscowych artystów zostało umiejscowionych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.

Miłośnicy piwka powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”.

Ciekawy wpis? Miło nam to słyszeć. Od razu gorąco zapraszamy na (http://www.metfix.com.pl/oferta/elementy-zlaczne/opaski-zaciskowe/) naszą kolejną stronę, na której przeczytasz sporo ekstra tematów.

Do najogromniejszych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i naturalnie degustacja lokalnego piwa. Korzystając z bytności w mieście warto zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół św. Franciszka z XVIII w.. Fani wycieczek po Polsce na pewno zainteresują się propozycją wakacji w Bieszczadach - więcej w tym temacie.
2020/12/09