Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Chętnie polecane atrakcje Warmii i Mazur

Region Warmii i Mazur wielokrotnie określamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, jednakże jest on znacznie bogatszy w jeziora, aniżeli sugeruje to jego przydomek. Na terenie Warmii i Mazur doliczono się z grubsza 2000 jezior. Ich charakterystyczne rozmieszczenie, zróżnicowana linia brzegowa i otoczenie niepowtarzalnej przyrody sprawiły, że zrobiono tu kompleksowo wyposażony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie należy zarezerwować 10 dni. Podkreślić należy fakt, iż w regionie znajduje się najpotężniejsze polskie jezioro: Śniardwy.


domek nad jeziorem mazury
Podczas wędrówki kajakiem będziemy przepływać nie wyłącznie przez jeziora, ale również przez rozliczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi wyjątkowo przeróżne systemy dróg wodnych, w tym m.in. Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy również szlak na rzekach Ukta czy Wel. Rejon Warmii i Mazur jest również prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków i wędkarzy.

Mazury i Warmia wabią nie jedynie amatorów sportów wodnych, ale też sympatyków narciarstwa. Mogą oni korzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Ogromnym atutem Krainy Tysiąca Jezior oprócz urozmaiconej sieci wodnej są walory przyrodniczo - krajobrazowe. Znajduje się tu różnorodna flora i fauna, jak również obszerne kompleksy leśne, m.in. Puszcza Piska, Puszcza Borecka i część Puszczy Romnickiej. O unikalności tutejszej przyrody świadczy fakt, że w rejonie warmińsko – mazurskim stworzono najpotężniejszy w kraju obszar strzeżonego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj 102 rezerwatów przyrody, sześciu parków krajobrazowych oraz ponad dwa tysiące dwieście pomników przyrody. Miłośnicy fauny muszą bezwarunkowo zobaczyć dwa miejsca. Jednym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się farma jeleniowatych gwarantująca zwierzętom warunki przybliżone do dziewiczych. Przebywają tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie (zobacz kamizelki jeździeckie) Przewalskiego. W Kadzidłowie natomiast mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, a także sporo ptaków.

Miastem stołecznym województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Określany jest nieraz „miastem na jeziorach”, ponieważ w jego granicach administracyjnych mieści się 15 jezior. Do najistotniejszych atrakcji Olsztyna można zaliczyć: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się koronnym ośrodkiem kulturalnym za sprawą odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Krainy Tysiąca Jezior mieści się mnóstwo innych malowniczych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych a także miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważa się Mikołajki. Każdego, kto odpoczywa w Mikołajkach, zachwycają urocze uliczki obsadzone domkami rybackimi a także marina. Życie towarzyskie rozgrywa się tu przede wszystkim na deptaku ciągnącym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach odbywają się regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to jednakże jedyne miejsce, gdzie odbywają się wspaniałe, letnie festiwale muzyczne. Należy udać się także do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.


W regionie warmińsko - mazurskim swą obecność znacząco zaznaczyli Krzyżacy, zostawiając po sobie zamki obronne.

Czy przeczytany wpis jest ciekawy, ale masz ochotę na następne? Chcesz zobaczyć link do wpisu (www.kormoran-rowy.pl/)? W takim razie zapraszamy - wystarczy jedynie najechać myszką.

Szczególnie warte odwiedzenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Dużą atrakcją historyczną są również grunwaldzkie pola, gdzie w 1914 r. wojska polsko – litewskie pod dowództwem Jagiełły, zdobyły fenomenalne zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Co roku, 15 lipca przygotowywana jest tutaj inscenizacja wielkiej walki, na którą zjeżdżają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy widzów. Pasjonatów dziejów Drugiej Wojny Światowej z pewnością zainteresuje wizyta w Gierłoży, gdzie zlokalizowany jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Krainy Wielkich Jezior jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, określane Częstochową Północy. Należy także odwiedzić klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego rodzaju wyznania w Polsce.

***
Kompletną ofertę na urlop dwa tysiące piętnaście na Mazurach można odnależć w serwisie albo klikając na niżej umieszczone linki:
- hotele Mazurach
- weekend na mazurach
- agroturystyka Mazury
2020/05/07