Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Jastarnia - doskonały pomysł na odpoczynek 2014

Jastarnia to popularne kąpielisko, kurort nadmorski i port morski umiejscowiony w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Zasadniczymi plusami Juraty są bardzo ładne i piaszczyste plaże, zdrowe, przesycone jodem powietrze i korzystne warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Wdzięku tej miejscowości dodają wspaniałe uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz zachwycająca kompozycja błękitnego Bałtyku, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

tanie domki letniskowe w Jastarni
W Jastarni jest bardzo dużo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Bez wątpienia warto udać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie nagromadzono zbiory powiązane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i wiosła. Wytwarzane są tutaj też drewniane łodzie rybackie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Atrakcyjnym miejscem jest również Bosmanat Portu, gdzie można zobaczyć unikatowy sprzęt rybacki zebrany przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, zbudowana w 1881 r. z rozbitych i wyrzuconych na brzeg łodzi. Zwolennicy tematów wojennych zapewne chętnie wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie znajdują się cztery schrony bojowe: „Saragossa", "Sokół", "Sabała", i "Sęp". Stanowią one pozostałość fortyfikacji wybudowanych w tysiąc dziewięćset trzydziestym dziewiątym roku Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając wen sposób dostęp do półwyspu z części lądowej. Należy zaznaczyć, że Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, ujmujący na swej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia powiązane z drugą wojną światową. Szczególnej uwagi warte są też: zapora minowa z tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku, punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni znajduje się na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki - czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni - Kuźnica to miejsce o typowo rybackim temperamencie. Znajduje się ona w najbardziej wąskiej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu dwieście metrów szerokości. Najbardziej interesującym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najpiękniejszymi częściami wystroju kościoła są drewniana ambona odtwarzająca łódź oraz 9 fantastycznych witraży. Uwagę skupiają także trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, portret Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. Raz do roku w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez dłuższy okres czasu uznawane było za raczej szpanerski kurort, ponieważ do tutejszych komfortowych i drogich willi, domów letniskowych i hoteli przyjeżdżały znane postacie ze świata kultury i polityki.

Jeśli chcesz zdobyć pokrewne dane na omawiany temat, to w pierwszej kolejności zobacz tu oraz przenieś się do serwisu, a odnajdziesz tam szereg nowych wiadomości.

Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko znów odzyskuje dawną świetność.

W Jastarni w trakcie sezonu letniego przyjeżdża mnóstwo turystów, dlatego niełatwo jest zarezerwować nocleg, dlatego trzeba z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji na takiej witrynie jak ta - polecane kwatery w Jastarni.


Zobacz również

Cel na wczasy nad pięknym morzem 2014 – Pobierowo

dzieci
Pobierowo to nieduży kurort nadmorski. Dawniej turyści przyjeżdżający do Pobierowa, mogli korzystać przede wszystkim z niedużych drewnianych domków letniskowych. Dziś czekają na nich większe i bardziej wygodne obiekty, przygotowane już na wakacje 2014. Niezależnie od rozbudowy, Pobierowo ciągle zachowuje nastrojowy szyk i zapewne warto go zarekomendować osobom, które cenią sobie czynny odpoczynek w cichej atmosferze.

morze Bałtyckie
Wielbicieli aktywnego wypoczynku bez wątpienia zainteresuje fakt, że w Jastarni są cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. W trakcie letnich imprez określanych jako Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Ogromną popularnością cieszą się też loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie w poszukiwaniu zatopionych okrętów.

Półwysep Helski to region nadzwyczaj atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną pod postacią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Czy teraz chcesz znaleźć coś ciekawego na prezentowany temat? Jeżeli tak, to poznaj dane dotyczące do firmy i przejrzyj asortyment (https://www.kormoran-rowy.pl/).

Aby lepiej poznać tą wyjątkowo śliczną okolicę, trzeba skorzystać z licznych dróg przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, ażeby uwzględnić wszystkie tutejsze walory.
2020/06/15