Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Sudety - aktywny relaks dla całej rodziny

Sudety to nadzwyczaj urozmaicona i czarująca kraina górska, mieszcząca się na południowo – zachodnim krańcu Polski. Sudetami dzielimy się w znacznej mierze z naszymi czeskimi sąsiadami, mały skrawek znajduje się także na terenie Niemiec. W obrębie sudeckiego łańcucha górskiego mieści się wiele, mezoregionów, wśród których największe są: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Stołowe i Góry Sowie.

więcej szczegółów
Sudety to obszar niesamowicie cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo objęto ochroną w postaci Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem jest tutaj Śnieżka (1602 m n.p.m.), na szczycie, której znajduje się schronisko oraz budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Typowym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o spadzistych ścianach, czarujące jeziora górskie, między innymi Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o cudownych kształtach i fantazyjnych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Ciekawym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu mniej więcej 100 lat temu z Sardynii i Korsyki.

Interesującą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, chroniący baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał. Większość z nich ma własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą niesamowite labirynty, które zachwycają rozmaitością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Trzeba wiedzieć, że w Górach Stołowych znajduje się zarówno najmniejsza, jak i największa polska sowa. Ogromny puchacz wspaniale czuje się na skalnych osuwiskach, niewielka sóweczka natomiast zamieszkuje dziuple znajdujące się w pniach drzew.

Najistotniejszą miejscowością na terenie Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca wycieczkowiczów ślicznym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z siedemnastego i osiemnastego wieku. Znaczną atrakcją są też pozostałości XV- wiecznych murów obronnych z trzema basztami oraz gotyckie i barokowe kościoły.

Dwoma najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są na sto procent Szklarska Poręba i Karpacz, które są wspaniałą bazą wypadową w Karkonosze. Podczas przechadzek po Szklarskiej Porębie warto odwiedzić Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską jak również Domu Gerharta i Carla Hauptmannow. Punktem obowiązkowym zwiedzania są również wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Należy również skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, skąd podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.

Najznakomitszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, wybudowana z drewna sosnowego na przełomie dwunastego i trzynastego wieku. Oglądając to niepowtarzalne dzieło dawnej sztuki nordyckiej, warto poznać burzliwe dzieje tego niewielkiego kościoła. Warto zobaczyć także Miejskie Muzeum Zabawek z przedmiotami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny znajduje się miasteczko Western City, które zapewne będzie fantastyczną rozrywką dla dzieci. Pobliskie Kowary - www.saladlaciebie.com/sale-weselne/kowary.html - mają do zaoferowania swoim gościom wizytę w sztolniach, skąd wydobywano kiedyś radioaktywny materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Trzeba także zajrzeć do Parku Miniatur, gdzie wybudowano figurki największych śląskich zabytków.

Zobacz również

Które przyrodnicze atrakcje Pienin warto zobaczyć na własne oczy?

Pieniny, góry
Pieniny to śliczny masyw skalny w regionie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad pięciuset kilometrów na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, zatem wziąć ten teren pod uwagę organizując wczasy w górach!


W Sudetach znajduje się również kilka kurortów przyciągających rzesze pensjonariuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z zdrowotnych, radoczynnych źródeł, cudownego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej utworzonej z drewna. Nie mniej popularna jest położona u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – uzdrowisko z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W następnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju trzeba zobaczyć Muzeum Papiernictwa.

Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. Podczas bytności w miasteczku warto odwiedzić Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i świętego Mikołaja będący jedną z najbardziej cennych świątyń na Dolnym Śląsku. Najogromniejszą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Trzeba wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono znaną komedię „Sami Swoi”. Miłośnicy tego filmu na pewno nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot odgradzający obejścia sąsiadów oraz wiele innych pamiątek powiązanych z komedią. Historia Złotoryi, jak sama nazwa mówi, związana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od dwunastego do piętnastego wieku gorączce złota jest uprzystępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Trzeba też zajrzeć do Muzeum Złota. Miejscowość bardzo się ożywia w trakcie Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas bytności w Złotoryi trzeba także zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z 20-metrową Basztą Kowalską, z której rozciąga się bajeczna panorama miasteczka.

Do Grodźca zwiedzający przybywają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego rodzaju imprez słynął też Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał także pierwszy w Polsce browar. Prócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Istotnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z XIV-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się tez piękna Droga Krzyżowa oraz szopka składająca się z ośmiuset elementów. W pobliskiej Czermnej znajduje się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zebrano kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.

Fani górskich wypraw powinni zapoznać się z propozycją wczasów w Krościenku (Pieniny) - popularny serwis.
2019/11/05