Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Jastrzębia Góra - wypraw na urlop 2014

Jastrzębia Góra jest fragmentem miasta Władysławo, leżącego u nasady Mierzei Helskiej – jednego z najsłynniejszych miejsc, wybieranych przez polskich turystów na wakacje nad Bałtykiem. Symbolem Jastrzębiej Góry jest fantastyczny klif, który osiąga wysokość do 33 m n.p.m. U jego stóp mieści się niezwykle urozmaicona plaża - od wschodu kamienna i piaszczysta od zachodu.

Klif w Jastrzębiej Górze od dziesiątek lat z jednej strony stanowi jej największą atrakcję, którą trzeba ochraniać, z drugiej niemniej jednak zawadę w dostępie do Bałtyku.

Nie ociągaj się! Jeżeli zaintrygowały Cię zawarte tu wiadomości, to zapewne bieżąca notka (http://hotelaltus.pl/imprezy) na ten temat także Cię zwabi. Przejrzyj opis o tym zagadnieniu.

Dawniej kłopot ten próbowano rozwikłać budując wieżę wyciągową, która woziłaby wczasowiczów na dół i w górę. Wieża działała pięć lat, przewożąc rocznie około sześćdziesiąt tysięcy ludzi. W tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym drugim roku runęła, w następstwie dewastującej działalności morza i w dzisiejszych czasach na plażę prowadzi 300 stromych stopni. Osoby, którym wędrówka po schodach sprawia kłopot, mogą skorzystać z plaży na zachodnim krańcu miasta albo mieszczących się dalej na zachód – ostrowskiej i karwieńskiej.


Najbardziej ruchliwym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Promenada Światowida, przy której znajdują się stragany, knajpki i kawiarnie, jak również plac z fontanną. Zwieńczeniem promenady jest punkt widokowy i zejście na plażę. Warto zaznaczyć, że Jastrzębia Góra jest najdalej na północ wysuniętą częścią Polski. Skrajny punkt symbolicznie został oznaczony obeliskiem nazywanym „Gwiazdą Północy”. Rzeczywisty ekstremalny punkt znajduje się na plaży, odrobinę bardziej na północ od symbolicznego.

Całkowitą ofertę noclegów na wakacje 2014 w Jastrzębiej Górze można znaleźć tutaj: zabytkową częścią Jastrzębiej Góry jest ul. Bałtycka, gdzie występuje bardzo dużo historycznych budynków. To tu powstawały pierwsze pensjonaty i kwatery, gdzie relaksowały się znane postacie z Polskiej kultury i sztuki. Wzrok przyciągają szczególnie wille z lat 20-tych dwudziestego wieku. Do najbardziej popularnych należą: „Kaszuba” Szymańskiego i willa Pawłowicza. Najistotniejszym obiektem sakralnym w Jastrzębiej Górze jest kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym znajduje się obraz z podobizną świętego wykonany w tysiąc osiemset pięćdziesiątym roku. W obiekcie sakralnym są organizowane letnie koncerty organowe, pod patronatem Krzysztofa Pendereckiego - sympatyka Jastrzębiej Góry. Ważnym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Wąwóz Lisi Jar z obeliskiem zwieńczonym kulą z orłem, upamiętniającym miejsce przybycia króla Zygmunta III Wazy, powracającego razem z armią z nieudanej ekspedycji wojennej na Szwecję. Wąwóz ma trzysta pięćdziesiąt metrów długości, osiąga głębokość do 50 m, a jego zbocza obrastają leciwe buki. U wylotu wąwozu stoi odświeżona willa, którą wybudował hrabia de Rosset. Do innych atrakcji Jastrzębiej Góry należą: przeloty widokowe awionetką bądź motolotnią, loty paralotnią i przejażdżki konno.

Bałtyk
W sąsiedztwie Jastrzębiej Góry mieści się Przylądek Rozewie, do niedawna uważany za skrajny, północny punkt Polski. Warto zobaczyć tutejszą latarnię morską, której wysokość to blisko trzydzieści trzy metry. Jest to najstarsza tego rodzaju budowla na polskim wybrzeżu. Obiekt jest dostępny do odwiedzenia, a oprócz cudownej panoramy z jego szczytu, możemy zobaczyć w środku wystawę przedstawiającą ewolucję latarni morskich od starożytności po dzisiejsze czasy. U stóp latarni mieści się maszynownia oraz dwa pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz monument upamiętniający objęcie Pomorza przez Wojsko Polskie w tysiąc dziewięćset dwudziestym roku. Przy okazji można wyjść na spacer po okolicznym Rezerwacie Przylądka Rozewie oraz zobaczyć niesłychanie czarującą kamienną plażę.


Zobacz również

Idealne miejsce na wakacje – Krynica Morska

Plaża i morze, Krynica Morska
Krynica Morska to słynna miejscowość turystyczna położona na Mierzei Wiślanej między morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym i równocześnie najmniejsze polskie miasto. Krynica Morska zachwyca przede wszystkim swoim położeniem na pasie lądu wcinającego się w wody pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Wiślanym, gdzie sąsiadują ze sobą prawie białe plaże i zielone lasy czyniąc z tego miejsca znakomity cel na rodzinne wczasy 2014.
2022/01/22