Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Super podróż w Bory Tucholskie

Sekret zdumiewającej w skali kraju czystości, jaką charakteryzują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Region tucholskich lasów oddalony jest od dużych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego doskonałe miejsce na odpoczynek 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a unikalne gatunki roślin i porostów miały przychylne warunki do rozwoju.

agroturystyka bieszczady
Bory Tucholskie słyną z najbardziej czystych wód w naszym kraju. Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o krystalicznych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wkoło jeziora jest nadzwyczaj zróżnicowana. Mieszkają tutaj m. in. z rzadka spotykane w Polsce kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Osobliwością Borów Tucholskich jest specyficzna lobelia jeziorna, rosnąca w najbardziej czystych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Posiada ona osobliwe wymagania siedliskowe i występuje jedynie w 150 jeziorach Pojezierza Pomorskiego, nazywanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są również porosty, które również ukazują się tylko w nadzwyczaj czystym środowisku. Wielu z pewnością zadziwi fakt, że w głębi rezerwatu występują gatunki z okresu ostatniego zlodowacenia sprzed dziesięciu tysięcy lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje wiele rzadkich zwierząt. Pośród nich powinno się wymienić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieskuteczne. Brzegi jezior zamieszkały bobry, których populację przywrócono tu w latach 70 dwudziestego wieku.

Istotnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, bajecznie wijąca się pośród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka częstokrotnie wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest szalenie znanym szlakiem kajakowym pośród fanów tego sportu w całym kraju. W trakcie przemierzania szlaku powinno się odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (75 m), będący elementem systemu hydrotechnicznego zbudowanego w latach tysiąc osiemset czterdzieści pięć – tysiąc osiemset pięćdziesiąt.

Zobacz również

Kąty Rybackie - plan na rodzinne wakacje nad morzem Bałtyckim

Chorągiewki, plaża Niechorze
Kąty Rybackie to mała, morska wioska rybacka, znajdująca się w gminie Rewal. Obszar ten mieści się w propozycjach turystycznych, jako Wybrzeże Rewalskie. Do największych atrakcji miejscowości należy piaszczysta plaża, wysokie urwisko w jednej z zatok, a także latarnia morska.


Trochę tajemniczym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest 10 kamiennych kręgów oraz 30 kurhanów zlokalizowanych w pobliżu wsi Odry. Historia mówi, iż stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach.

Zobacz, czy spodoba Ci się proponowana oferta (https://www.deluxetravelclub.pl/). Oferujemy usługi dopasowane do indywidualnych oczekiwań. Nie wahaj się i poznaj się, w jaki sposób pracujemy.

Niewyjaśnioną do dnia dzisiejszego kwestią jest niemniej jednak rzekome czarodziejskie oddziaływanie tego miejsca i w dalszym ciągu jest ono przedmiotem badań radiestetów.

Aby całkowicie poznać wszystkie zalety Borów Tucholskich, należy wybrać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko niesamowita, unikatowa przyroda, ale również szereg niewielkich i wspaniałych miejscowości, kryjących interesującą historię i bardzo dużo ciekawych miejsc. Wśród nich wyróżnia się bez wątpienia Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości imponującego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Wśród najlepiej uchowanych elementów zespołu znajduje się 46 -metrowa wieża, którą uprzystępniono do odwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Ważnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią 23 kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, gdyż odbywa się tu wtenczas najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy miłośnicy kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie znajduje się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, wyrabiane przez nich ozdoby, ubiory i broń oraz eksponaty stosowane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały umiejscowione na polance obok Muzeum.

*** Pełną propozycję na wakacje dwa tysiące czternaście w Borach Tucholskich można odnaleźć w serwisie bądź klikając na niżej zamieszczone linki: - Bory Tucholskie pBory Tucholskie spanie (polecana strona) - tanie noclegi w Bieszczadach - wypoczynek Bory Tucholskie
2021/08/23