Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Dlaczego warto pojechać do Gdańska?

Gdańsk to miasto o niesłychanie bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne położenie, było przyczyną do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu istotnych kontaktów zagranicznych, sporego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu urlopowiczów spędzających wczasy nad morzem. Zasoby finansowe i status Gdańska wpłynęły na prędki rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest niesłychanie malowniczym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.


domki nad morzem 2015
Na zwiedzenia miasta Gdańsk należy wyznaczyć chociaż kilka dni.

Jeżeli masz ochotę uzyskać więcej informacji na opisywany temat, to odnajdziesz je na pewno po przejściu na witrynę (https://bywaleczycia.pl/category/format-publicystyczny/) - tam są one niezwykle interesujące.

Jedynie wówczas jesteśmy w stanie w pełni poznać jego wdzięk i nacieszyć się panującą tu atmosferą.


Swoją wyprawę po mieście trzeba rozpocząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Wiedzie ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z imponującą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska. Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Pośród licznych obiektów mieszczących się przy Długim Targu, wymienić należy ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z czternastego wieku, Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które mimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej. Trzeba podkreślić, że w tutejszych kamienicach przebywali najogromniejsi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Niesamowicie piękna jest także ul. Mariacka, przy której mieszczą się liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami. Koniecznie trzeba zobaczyć gotycki Kościół Mariacki, będący największym kościołem ceglanym na świecie. Wyposażenie świątyni jest niesamowicie wartościowe, a szczególną uwagę warto zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

Charakterystycznym elementem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z XV w. – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. W teraźniejszych czasach w Żurawiu znajduje się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego trzeba się wybrać planując odpoczynek dwa tysiące czternaście.

Do najbardziej ciekawych gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych. W trakcie Jarmarku niezliczeni kramarze wystawiają swoje wyroby, odbywają się niesłychanie atrakcyjne imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

Nadzwyczaj znaczącym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie w trakcie ataku wojsk niemieckich we wrześniu 1939 r. przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej słynnych symboli polskiego oporu.

Pośród sporej liczby gdańskich muzeów z pewnością warto zobaczyć wystawę „Droga do Wolności”, która w niezwykle ciekawy sposób ilustruje wydarzenia związane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.


Podczas zwiedzania Gdańska obowiązkowa jest też wizyta na Oliwie, gdzie znajduje się Katedra Oliwska ze słynnymi rokokowymi organami, czarujący Park Oliwski oraz ślicznie położone zoo.

***
Kompletną ofertę na wypoczynek dwa tysiące czternaście w Łebie można znaleźć w serwisie albo klikając na niżej znajdujące się linki:
- pensjonaty Gdańsk
- niedrogie noclegi Trójmiasto
- wakacje 2015 nad morzem bałtyckim
2021/11/03