Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Grzybowo

Grzybowo to przytulna wieś wakacyjna położona w województwie zachodniopomorskim, sześć kilometrów na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest dosyć specyficznie zlokalizowane na obszarze tzw. depresji grzybowskiej (0, 30 - 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo znajduje się w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.


domki
W rejonach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen nazywany Zatoką Grzybowską. Zatoka ta ma długość 7 km i wcina się na głębokość ośmiuset metrów. Tutejsza nieregularność linii brzegowej sprawia, iż woda jest wyjątkowo cieplutka.

Grzybowo wyróżnia się również prześlicznymi, piaszczystymi plażami, które w najbardziej szerokich miejscach osiągają czterdzieści metrów. Na wydmach rozpościerających się wzdłuż plaży rosną lasy sosnowe. Tworzą one pozytywny mikroklimat, który ma zdrowotny wpływ na drogi oddechowe. Na miejscowych plażach, w szczególności po burzach morskich można znaleźć bursztyny, które wywalane są tutaj łącznie z glonami i skorupiakami. Jeden z odcinków tutejszej plaży przeznaczony został dla naturystów.

Do Grzybowa wczasowiczów przyciągają też atrakcyjne imprezy plenerowe. Należą do nich między innymi dwudniowy Jarmark Ceramiczny, w trakcie, którego organizowane są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich które odbywają się w miejscowym kościele. Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Dziwnów.

Ta wiarygodna treść jest przygotowana dla miłośników tej problematyki. Jeśli zaliczasz się do nich, to kliknij na taki link.

Więcej informacji znajdziesz tutaj - obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna mieści się stadnina koni sportowych, natomiast w oddalonym o 3 km od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy teren, nazyszukaj nastadninakim Zachodem. Występuje tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini Zoo, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko proponuje takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w kostiumach indiańskich bądź kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem bądź na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przelatują liczne szlaki rowerowe, które są fragmentem trasy międzynarodowej. Jednym z najbardziej ciekawych jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez obszerne torfowiska z zanikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący unikalnością na terenach wydmowych. Ciekawy jest też szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie znajduje się zabytkowa latarnia i gotycki kościół z XV w., a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie znalazły liczne, interesujące ptaki. Wczasowicze nieraz korzystają również z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących pośród sosnowo – dębowych lasów i wokół wspomnianego jeziora Resko.


Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko - Kołobrzeski Pas Nadmorski. Zamiarem jego utworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, między innymi bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz płyciutkich ujść rzek. Na obszarze Trzebiatowsko - Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego mieszczą się cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa występuje także teren specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.
2022/06/22