Menu strony
III Millenium
Biuro podry

Jantar - i niesamowita tajemnica Bursztynowego Szlaku

Jantar to wieś letniskowa mieszcząca się w województwie pomorskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Nazwa wsi nie bez powodu odnosi się do jednego z największych bałtyckich skarbów, albowiem mieści się ona na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego. Z tego również powodu, dorocznie odbywa się tu finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Morze, Bałtyk
Za czasów intensywnego ruchu na Szlaku Bursztynowym, Jantar był bardzo dobrze rozwiniętą i bogatą osadą z knajpami i noclegowniami dla podróżników. Aktualnie wieś funkcjonuje, jako kurort turystyczny z rozległymi, piaszczystymi plażami. Są one czyste, bezpieczne i właściwie przygotowane zarazem dla rozluźniającego, jak i czynnego odpoczynku.

Zobacz również

Idealne miejsce na wakacje – Krynica Morska

Plaża i morze, Krynica Morska
Krynica Morska to znana miejscowość turystyczna mieszcząca się na Mierzei Wiślanej między morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym i jednocześnie najmniejsze polskie miasto. Krynica Morska czaruje głównie swoim położeniem na pasie lądu wcinającego się w wody między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym, gdzie sąsiadują ze sobą niemalże białe plaże i zielone lasy czyniąc z tego miejsca idealny cel na rodzinne wczasy 2014.


Bowiem Jantar słynie z bursztynu nie tylko w Polsce, lecz i w całej Europie, to właśnie tutaj odbywa się finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Zawody te przygotowywane są na plażach polskiego wybrzeża od 1998 r. Dodatkową atrakcją konkursów są rozmaitego rodzaju gry, zabawy oraz występy gwiazd. Miłośnicy bursztynów na pewno będą chcieli zwiedzić Muzeum Bursztynnictwa, w którym zgromadzono unikalne wyroby z bursztynu, ryciny, oryginalne mapy oraz stare zdjęcia. Można tutaj również zaznajomić się z historią miejscowości i dziejami połowu bursztynów. Ciekawych doznań i wiadomości może dostarczyć też spotkanie z rybakiem, który przekaże interesujące historie powiązane z morzem, a także wytłumaczy specyfikę swojej pracy. Można też nabyć od niego świeżo wyłowione, morskie ryby.

Popularną jantarską atrakcją jest Wioska Indiańska - zobacz ten link, gdzie można zobaczyć oryginalne tipi, zwiedzić muzeum Indian, zapoznać się z ich obrządkami i pomysłami na rozrywkę. Powinno się także posłuchać opowieści o dziejach Indian oraz zaopatrzyć się w ręcznie sprawione pamiątki związane z indiańską kulturą. Jantar jest położony na szlaku wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Kolejka turystyczna kursuje tutaj na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska oraz Sztutowo – Mikoszewo Ujście Wisły. Warto skorzystać, zatem z przejażdżki gwarantującej mnóstwo interesujących wrażeń. W trakcie pobytu w Jantarze z pewnością interesująca będzie także wizyta w Mini Zoo gdzie zamieszkują strusie, kury, króliki, kozy, osły, świnie oraz inne zwierzęta domowe, a także w gospodarstwie edukacyjnym Pasieka „U Strusi”, gdzie mieści się atrakcyjna wystawa i filmy poświęcone strusiom i pszczołom i szklany ul obserwacyjny z żywymi owadami. Można tu również nabyć miód z miejscowej pasieki. Sławą cieszą się również tutejsze ośrodki jazdy konnej: Grupa Buffalo Bill i Farma Jantar.

Z uwagi na dobry mikroklimat i szansy użytkowania tutejszych źródeł solankowych, Jantar ma szansę stać się w najbliższej przyszłości ośrodkiem rehabilitacyjno – leczniczym.

*** Pełną propozycję na wakacje 2014 w Jantarze można wyszukać w serwisie bądź klikając na niżej umieszczone linki: - Jantar pensjonaty - noclegi Jantar - wczasy 2014
2020/09/07